Elektrozawory Rain

Dobór średnicy zaworu elektromagnetycznego

a

Do czego służą elektrozawory?

Elektrozawór to urządzenie służące do kontroli przepływu we współpracy ze sterownikiem. Urządzenie sterujące daje sygnał do elektrozaworu, po czym za pomocą cewki otwierany jest zawór, dzięki czemu woda może swobodnie przepływać w kierunku wybranej sekcji. Wyróżniamy elektrozawory o napięciu 9V lub 24V. Elektrozawory służą do obsługi czystej wody przeznaczonej do nawadniania ogrodów, publicznych terenów zieleni, upraw polowych. Elektrozawór nie nadaje się do obsługi wody pitnej.

Budowa elektrozaworu

Elektrozawór zbudowany jest z korpusu głównego zamkniętego śrubami, elementem sterującym jest cewka elektromagnetyczna, która dostaje sygnał od sterownika wytwarzając pole magnetyczne przyciągając rdzeń i w ten sposób otwierając zawór.

Podłączenie zaworu do kolektora jest bardzo łatwe dzięki gwintowi posiadającemu obręcz ułatwiającą dokręcanie bez kręcenia całym urządzeniem. Elektrozawór posiada specjalnie wytłaczaną membranę, która jest odporna na naprężenia związane z otwieraniem i zamykaniem.

Elektrozawory Rain współpracują z regulatorami ciśnienia, zapewniając stałą wartość ciśnienia wody za zaworem od 1 bara do 7 barów. Każdy elektrozawór Rain posiada możliwość ręcznego otwierania za pomocą zielonej dźwigni.

W zależności od średnicy elektrozaworu wyróżniamy następujące modele :
RN 150 ( 1 / 2’GW lub 3 / 4’ GW )
- RN 155 ( 1’ GW )
- RN 160 ( 1.1/2’GW, 2’ GW )
- RN 180 ( 2’ GW , 3’ GW )

 

Średnica zaworu jest zależna od wielkości przepływu w instalacji. Dla poszczególnych modeli przypisano poniżej odpowiadające im maksymalne przepływy:

- RN150 - 3m3/h
- RN 155 – 5,4m3/h
- RN 160 – 19,5 m3/h
- RN 180 – 66 m3/h